معنی و مفهوم کانسپت

نام کانسپت استور را شنیده‌اید، اما ارتباط چندانی با این کلمات برقرار نکرده‌اید. طبیعی است! هنوز ارتباطی میان این واژه با اطلاعاتی که ذهن دارید ایجاد نشده است؛ بنابراین مفهوم برای شما ناشناخته است.

 

کانپست چیست؟

کانپست چیست؟

 

کانسپت یا مفهوم همان اجزای تشکیل‌دهنده افکار ما هستند. بدون کانسپت ذهن قادر به طبقه‌بندی اطلاعات نبود. با دیدن تصاویر و مفاهیم جدید هیچ مرجعی برای شناخت بیشتر آن نداشتیم. کانسپت زنجیره‌ای است که میان داده‌ها و خاطرات ما پیوند ایجاد می‌کند. تصمیم‌گیری و یادگیری ما به این مفهوم وابسته است.

 

کانپست چیست؟

کانپست چیست؟

 

اگر بتوانید زنجیره‌ای که از مفاهیم در ذهن ما ایجاد شده است را با محرک‌ها درست تحریک کنیم، توانایی بیشتری را در خود بیدار می‌کنیم. فرقی نمی‌کند مفهوم موردنظر کاملاً انتزاعی و ذهنی باشید یا ملموس و مجسم، مسئله اصلی شناخت پیوند میان این مفاهیم است.

 

معنی و مفهوم کانسپت

معنی و مفهوم کانسپت

 

حال تصور کنید که با آگاهی از این زنجیره اطلاعاتی فروشگاهی را بنا کنید. این فروشگاه از همان لحظه اول توجه بیننده را به خود جلب می‌کند. چون قلب فروشگاه روی مفهومی پیاده‌سازی شده است که برای مخاطب آشناست. در این مقاله با معنا و مفهوم کانسپت بیشتر آشنا می‌شوید. نظر هنرمندان را در این باره جویا می‌شویم و درک خود را از کاسنپت استور افزایش می‌دهیم.

کانپست چیست؟

قبل از این‌که به سراغ کانسپت برویم، بهتر است به تعریف کانسپت بپردازیم. کاسنپت تصویر یا تعریفی است که از چیزی که به دنیای واقعی تعلق دارد در ذهن ما ایجاد می‌شود. به‌عنوان‌مثال بیایید ماجرا را با رنگ‌ها آغاز کنیم. قرمز. رنگ موردعلاقه بسیار از فوتبالی و غیر‌فوتبالی‌هاست. شما را یاد چه چیزی می‌اندازد؟

این مقاله هم مطالعه کنید :
اینتربرند: نقش کلیدی در دنیای برندینگ

 

کانپست چیست؟

کانپست چیست؟

 

قرمز پیوند عمیقی با دو مفهوم ذهنی یا کانسپت دارد: خون و عشق. شاید در ذهن شما و باتوجه‌به شخصیت و تجربه‌های متفاوت شما این رنگ با مفهوم دیگری نیز در رابطه باشد. اما عموماً این رنگ یادآور خون و عشق است. رنگ آبی پیوند عمیقی با دریا دارد. با اینکه آب بی‌رنگ است. یک‌رشته تصویر ذهنی و واقعی را به یکدیگر متصل می‌کند.

 

کانپست چیست؟

کانپست چیست؟

 

ذهن ما از تار‌هایی در هم تنیده ایجاد شده که در طول زندگی به یک پارچه پر نقش‌و‌نگار تبدیل می‌شود. بگذارید برای درک بهتر کانسپت از مثال دیگری استفاده کنیم. چشمان خود را ببیندید و به کلمه «درخت» فکر کنید. چه درختی در ذهن شما شکل گرفته است؟ کاج، نارون یا افرا. شاید درختی که در ذهن شما ایجاد شده نام خاصی هم نداشته باشد.

کانپست چیست؟

این الگوی ذهنی شما از درخت است. شما از این تصویر برای تعیین هویت درخت‌های کره زمین استفاده می‌کنید. تصویری که با شنیدن یک کلمه در ذهن شما ایجاد می‌شود در زنجیره‌ای قرار گرفته است. این سنگ محک و معیار شما برای شناخت دنیای اطراف است.

 

کانپست چیست؟

کانپست چیست؟

 

با هر تجربه‌ای گنجینه کانسپت‌های ذهنی شما نیز بیشتر می‌شود. کانسپت ها دارای هسته مرکزی هستند و در ادامه با تمامی مفاهیم و تعاریفی که به‌نوعی با هسته در ارتباط‌اند احاطه شده‌اند. هسته مرکزی می‌تواند آن درخت یا حتی رنگ سبز باشد. اما کانسپت چطور سر از فروشگاه درآورده است؟

کانسپت استور چیست؟

کانسپت استور فروشگاهی است که ایده‌های جدید را به معرض نمایش می‌گذارد. هدف از ایجاد چنین فروشگاهی جلب‌توجه گروهی از مخاطبان است. مشتریان کاسنپت استور افراد خاصی هستند. مفاهیمی موردعلاقه مخاطب، همان چیزی است که فروشگاه را ایجاد می‌کند.

این مقاله هم مطالعه کنید :
استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی در تحلیل کسب و کار

 

کانسپت استور چیست؟

کانسپت استور چیست؟

 

طراحی، خدمات و محصولاتی که در این فروشگاه عرضه می‌شود، همگی با مفاهیم ذهن خریدار همخوانی دارد. کاسنپت استور یا فروشگاه مفهومی به فروش محصول خاصی اختصاص داده نشده است. ممکن است دراین فروشگاه کالاهای متفاوتی از قبیل کتاب، لازم آرایش، مد، مواد غذایی و لوازم‌خانگی در کنار یکدیگر جای گرفته باشد.

 

کانسپت استور چیست؟

کانسپت استور چیست؟

 

همین مسئله کانسپت استور را جذاب می‌کند. اگر شما مخاطب فروشگاه با تماشای ویترین فروشگاه و قدم‌زدن در آن، احساس می‌کنید که شخصی زندگی شما را در طراحی فروشگاه الگوی خود قرار داده است. سبکی که در طراحی و انتخاب محصولات به‌کاررفته، همخوانی بسیاری با سبک زندگی خریداران دارد.

 

کانسپت استور چیست؟

کانسپت استور چیست؟

 

نکته جالب‌توجه دیگر این‌که بسیاری از کاسنپت استور ها دارای کافه، نمایشگاه و کتابخانه هستند. خرید از این فروشگاه یک تجربه منحصربه‌فرد است که دست کمی از اکتشاف ندارد. هدف از راه‌اندازی کانسپت استور فروش بیشتر است. این سبک فروشگاه‌ها مشتری را با دنیای از جنس مفاهیمی ذهنی خودش روبه‌رو می‌کند. به‌این‌ترتیب او هیچ مقاومتی در برابر خریدن کالاهای موردعلاقه خود نمی‌کند. همین امر فروش این فروشگاه‌ها را به شدت افزایش می‌دهد.

طراحی کانسپت استور

طراحی این فروشگاه با مفهومی که هسته مرکزی را تشکیل می‌دهد، همخوانی دارد. به‌عنوان‌مثال اگر فروشگاه برای تشویق هیپی ها به خرید ایجاد شده باشد، به احتمال زیاد مملو از لامپ‌های فیلامنتی، اشیا قدیمی و آجر باشد. نورپردازی احساس را به‌خوبی انتقال می‌دهد.

 

طراحی کانسپت استور

طراحی کانسپت استور

 

طرح چیدمان این فروشگاه‌ها نیز متفاوت است. کالاهای متفاوت در کنار یکدیگر نمایش داده می‌شوند. تنها محدودیتی که در طرز نمایش محصولات در فروشگاه وجود دارد، تخیلات صاحب فروشگاه است.

این مقاله هم مطالعه کنید :
نقشه راه یادگیری هوش مصنوعی، راهنمایی برای پیشبرد در دنیای ماشین‌ها

تعریف هنرمندان از کانسپت

اکنون که اندکی با تعریف کانسپت و فروشگاهی که با این ایده ایجاد شده است پیدا کردید، احتمالاً می‌خواهید هرچه سریعتی از بخش‌های متفاوت کانسپت استور اش بازدید کنید و نگاهی به صنایع دستی و طراح‌هایی که در بخش صنایع دستی ایرانی جای گرفته است بیندازید. اما بیایید همراه با اش تعریف مفهوم را از زبان هنرمندان بشنویم.

«فضا مفهوم الهام‌بخشی است که به شما اجازه می‌دهد رؤیاهای بزرگی داشته باشید.»
پیتر دیامندیس (Peter Diamandis)

«مفهوم واقعی حقیقت در حال رخت بستن از جهان است. دروغ‌ها به تاریخ می‌پیوندند.»
جورج اورل (George Orwell)

«اولین مفاهیم برای اولین‌بار همیشه از یک قضاوت ناشی می‌شوند.»
چارلز سنادرز پیرز (Charles Sanders Peirce)

«تفاوت زیادی میان تنهایی و انزواست، با مفهوم تارک دنیا شدن بیگانه نیستم.»
تام هنکس (Tom Hanks)

«جامعه تنها در قالب یک مفهم ذهنی به حیات خود ادامه می‌دهد، در دنیای واقعی فقط افراد وجود دارند.»
اسکار وایلد (Oscar Wiled)

«تبعید تنها یک مفهوم جغرافیایی نیست، می‌توان در زادگاه خود نیز در تبعید بود، حتی در خانه خود یا یک اتاق»
محمود درویش

 

منبع : binary quoteStanford Encyclopedia of Philosophy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی